Jak správně pečovat o šperky/bižuterii

Bižuterie je vyrobena z komponentů, které nejsou tak trvanlivé jako drahé kovy. Aby Vaše šperky zůstaly co nejdéle takové, jaké jste si je zakoupili, je třeba dodržet několik zásad.

1. Základní pravidlo: bižuterii navlékáme vždy jako poslední a svlékáme jako první.

2. Životnost bižuterie zkracují nejrůznější parfémy, líčidla a laky na vlasy, tedy obecně kosmetika. Chemické látky, které jsou v nich obsažené, mohou narušit a v horším případě i poškodit povrchovou úpravu bižuterie. Pokud se chystáte do společnosti, je vhodné provést nejprve veškeré kosmetické úpravy a až následně se zkrášlit bižuterií.

3. Naopak při návratu domů je vhodné odkládat bižuterii jako první. Při svlékání byste totiž mohli poškodit nejen šperky, ale také svůj oděv.

4. Bižuterie nepatří do vody, je proto žádoucí ji před koupelí odložit. A to nejen doma ve vaně či sprše, ale i v bazénu nebo u moře. Chlór, sůl i vonné koupelové oleje bižuterii znehodnocují, stejně tak jako přímé slunce.

5. Není vhodné s bižuterií spát, protože by se kovové komponenty mohly zdeformovat.

6. Bižuterii si odkládejte při sportu. Nejenom že byste si mohli ublížit, ale navíc pot bižuterii také nesvědčí.

7. Bižuterii je vhodné ukládat na speciální stojánky nebo háčky. Nejlépe je uložit bižuterii do šperkovnice, kde budou chráněny proti všem vlivům světla, vlhkosti a podobně.

8. Lankovou bižuterii ukládáme do sáčků zamotanou dokulata, abychom lanko nezlomili. Pokud se lanko zlomí, už se nedá narovnat.

9. Bižuterie a šperky s kombinací bižuterních prvků jsou určeny k příležitostnému nošení.

10. I přes dodržování výše uvedených doporučení budou na bižuterii časem patrné známky opotřebení, nejedná se o závadu, ale o běžné opotřebení. Pokud ale budete tato doporučení dodržovat, bižuterie si po dlouhou dobu zachová svůj původní vzhled.Péče o šperky vyrobené z pravé kůže

Hovězí useň (kůže) je přírodní materiál. Díky přirozeným pórům na povrchu dýchá a dokáže do sebe přijímat vlhkost, mastnotu, nečistoty a prach. Useň je zároveň pevná a pružná. Pokud ji ale vystavíte nadměrné vlhkosti nebo velkému tahu může tyto vlastnosti ztratit a začít se deformovat či přetrhávat. To jsou přirozené projevy tohoto materiálu.

Tady je několik základních rad, jak správně pečovat o kožené šperky.

1. Obnovte vlákna kůže

S používáním každá kůže ztrácí svou vlhkost a pružnost. Jak se useň vysušuje je více pravděpodobné, že se vlákna tvořící povrch kůže zlomí. Některá kůže má více přírodních olejů a jiná zase méně. Čím více používáme kožené šperky, tím rychleji se vysušují. Chceme-li zachovat perfektní stav šperku, musíme se snažit, aby kožená vlákna zůstala pružná a vláčná. Právě proto se obecně doporučuje impregnovat kůži.

Doporučujeme vždy používat oleje, které jsou určeny na daný typ koženého produktu. Ale používat jakékoliv přírodní oleje je stále lepší, než žádné. Dávejte si ale pozor na složení oleje. Nikdy nepoužívejte produkty, které obsahují lanolin. Ten se používá v dětských ubrouscích a mohl by poškodit vlákna kůže. Ač to k tomu svádí, nikdy neutírejte kožené produkty dětskými ubrousky.

2. Zbavte se nečistot a prachu

Máte na svém koženém šperku nějakou skvrnu nebo nečistotu? Nám se celkem osvědčila teplá voda. Existují ale také speciální oleje na přírodní bázi, které pomohou výrobek očistit. Vždy ale doporučujeme tlačit opravdu jemně. Je mnohem lepší 100x přetřít skvrnu menším tlakem, než 10x vysokým tlakem. Při vyšším tlaku může totiž dojít k poškození vláken a to byste si opravdu moc nepomohli.

3. Déšť a sprcha

Kožené produkty by neměly zmoknout ani se nijak promáčet. Pokud se tak ale náhodou stane, nikdy je nevysoušejte pomocí tepla! Nepokládejte je na radiátory, nefénujte nebo cokoliv jiného. Jen je nechte přirozeně vyschnout při pokojové teplotě. Po vyschnutí doporučujeme například natřít produkt včelím voskem. Ale pozor kůže změní barvu. Proto vyzkoušejte vosk na malém místě, kde tmavší barva nepůjde tolik vidět. Rozhodně se s koženými šperky nekoupejte ani nesprchujte. Kožené náramky a náhrdelníky jsou vyrobeny z několik ks kožených lanek, které můžou být k sobě slepené speciálním lepidlem.

5. Extrémní teploty

Tak jako každý šperk byste měli i kožené šperky udržovat mimo extrémní teploty. Pokud necháte produkt ve vysokých teplotách, hrozí, že vybledne a kůže zflekatí.

Při nesprávném zacházení s koženými výrobky nebo zanedbáním jejich péče, materiál ztrácí na pružnosti, praská a ztrácí na kráse. Naopak s trochou péče můžete prodloužit jejich životnost i dlouhotrvající krásný vzhled.

Péče o šperky z chirurgické oceli

Péče o šperky z chirurgické oceli není nijak těžká, chirurgická ocel má dobrou vlastnost odolávat oxidaci, rezivění a korozi na rozdíl od ostatních kovů. Chirurgické šperky se vyznačují vysokou tvrdostí a odolností jejich povrchu, avšak i tak by si jejich majitelé měli dát pozor na zacházení s nimi. Aby byly Vaše šperky nádherné co možná nejdéle, přinášíme Vám tipy a triky na zachování jejich lesku a krásy:

1. Skladování

Pro skladování šperků využívejte oddělené prostory. Nejvhodnější je používat šperkovnici nebo alespoň látkové nebo PVC pytlíky, které oddělí jednotlivé kusy šperků od sebe. Chirurgická ocel je odolnější než třeba zlato nebo stříbro, proto je důležité uchovávat tyto druhy kovů zvlášť (ocel by mohla poškrábat šperky z měkčích kovů). Vyvarujte se i zbytečnému tření šperků o sebe, zabráníte tak poškrábání povrchu. Před spánkem šperky vždy sundejte.

2. Kontakt

Straňte se kontaktu s různými tekutinami nebo chemikáliemi. Šperky z chirurgické oceli nejsou náchylné na kontakt s vodou, výjimkou však je pokud jde o šperk, který obsahuje lepené kamínky, perly, sklo nebo keramiku – tyto šperky nikdy nenamáčejte v horké vodě! Zapracování těchto kamínku a dalších doplňků je ve většině případů provedeno lepením kamínku ke kovu. Vyhýbejte se proto kontaktu s vodou, párou, krémy, spreji, parfémy, laky na vlasy a dalšími chemikáliemi.

3. Odložení

Šperky z chirurgické oceli jsou velice pevné, nevydrží však všechno. Při práci nebo jiné namáhavější činnosti šperk sundejte,mohlo by dojít k poškrábání nebo k jinému poškození šperku. Šperky nenoste v prašném prostředí ani v prostředí s výpary. Šperky vždy odkládejte i v době spánku.

4. Čištění

Čištění šperků z chirurgické oceli není nijak složité. Pro čištění šperků z chirurgické oceli použijte v případě nekamínkových šperků vlažnou mýdlovou vodu a opatrně vysušte jemným hadříkem do sucha. V případě kamínkových šperků navštivte klenotníka, kde Vám šperk s největší opatrností vyčistí. Sami to nezkoušejte mohly byste kameny uvolnit.
    Produkt byl úspěšně přidán ke srovnání!